Нийл Робъртсън спечели Welsh Open и изравни Марк Селби по ранкинг титли

Късно снощи в много напрегнат двубой Нийл Ръбъртсън победи Стюарт Бингам с 9-7 и спечели Откритото първенство по снукър на Уелс. Това е втора купа от Уелс за австралиеца и общо 15-а ранкинг титла в кариерата му, която го изкачи на 6-а позиция сред печелилите ранкинг титли, която дели с Марк Селби. Пред тях са Марк Уилямс с 22, Стив Дейвис с 28, Джон Хигинс с 30, Рани О’Съливан с 34 и Стивън Хендри с 36.

Робъртсън продължи отличното си представяне срещу Бингам и го би за трети пореден път този сезон след 6-0 на China Open през миналата година и 5-0 на German Masters през тази. Снощи обаче победата не дойде така лесно, въпреки че Нийл не допусна да бъде догонващ в нито един момент от мача.
Вината за загубата на Бингам е само негова, защото в първата част на мача той направи невероятно много грешки, които доведоха до 3-1 за Робъртсън преди почивката на следобедната сесия, а вторите 4 фрейма след нея бяха поделени и първата част на мача завърши при резултат 5-3 за автстралиеца. Бингам едва ли е бил много утешен след като отбеляза едниствения сенчъри брейк в мача – 102 в последния фрейм от следобедната сесия.
Робъртсън взе и първите два фрейма от вечерната сесия за 7-3, но това не отчая Стюарт Бингам, който се стегна и успя да спечели следващите четири, за да изравни резултата – 7-7. Силите му обаче не стигнаха за нещо повече и Робъртсън спечели мача с 9-7.