Рони О’ Съливан с рекордна четвърта ранкинг титла за сезона

Снощи Рони О’ Съливан изигра зашеметяващ финал на Ladbrokes World Grand Prix. Победата над Динг с 10-3 донесе на Ракетата четвърта ранкинг титла за сезона, нещо което той не е постигал никога в кариерата си. Това е общо 32-а ранкинг титла за Рони, която го доближи само на 4 от Стивън Хендри, който има 36, и го отдалечи на 3 от Джон Хигинс, който е спечелил 29. Далеч назад са Марк Уилямс с 20, и тройката Робъртсън – Селби – Динг с по 13.

Във финала О’ Съливан показа колко е голяма разликата между него и останалите снукър играчи в момента. Динг успя да поддържа напрежението до почивката в следобедната сесия, и малко след нея когато резултатът бе 4-3 за О’Съливан, но двата сенчъри брейка във фреймове 5 и 6 като че ли бяха първият сигнал, че Динг е пътник. Китаецът взе следващия фрейм и последва нокаут. Ракетата спечели двата фрейма до края на сесията и двамата се оттеглиха за няколкочасова почивка при резултат 6-3.

Във вечерната сесия финалистите дори не стигнаха до почивката. Ракетата спечели 4 поредни фрейма и приключи мача при резулатт 10-3, като успя да отбележи още един сенчъри брейк. Динг играеше като полуаматьор и направи невероятни грешки, но това не е учудващо при играта, която Рони показа. Никой не би издържал психически на подобна атака, и Динг просто имаше нещастието да бъде пример за това.

По пътя към финала О’Съливан направи само едни колеблив мач – срещу Ян Бинтао във тория кръг, когато губеше 2-3, но спечели с 4-3. Преди това в първия кръг той постигна чиста победа – 4-0 срещу Робърт Милкинс, а след това на четвъртфинала разби с 5-0 Ксиаг Гуодонг. На полуфинала Стивън Макгуайър имаше сили да поведе с 4-2, но Ракетата спечели 4 поредни фрейма и място на финала след 6-4.

До началото на Световното в Шефийлд на 21 април остават още 6 турнира, 4 от които ранкинг, и с играта която показва Рони има шанс да се доближи още повече до рекордните 36 титли на Стивън Хендри.

Въпреки, че О’Съливан все още не е потвърдил участието си в Шефийлд, снощи на въпроса: “Може ли Рони да спечели шеста Световна титла тази година?”, Стивън Хендри каза по ITV4 : “Кой има топки да го спре?, претенденти ще има много, турнирът е дълъг, но не виждам, кой може да му се противопостави”.